Статьи

Вмикай талант на повну та створюй план індивідуального розвитку

Оцінити, де саме ви перебуваєте на професійному полі, де хочете опинитись і, головне, що вам для цього потрібно, – це всі ті завдання, для яких потрібен план індивідуального розвитку. Це – той інструмент, який допоможе проаналізувати свої думки та почуття, чітко сформувати та зафіксувати цілі, намітити кроки до них. На вебінарі в рамках проєкту Talent ON, який традиційно пройшов на платформі eTutorium Webinar, ми разом з Наталією Дворською, Head of Talent Acquisition компанії Mindy Support, розглядали, як створити такий план.

КРОК 1. УСВІДОМИТИ СВОЇ ЦІЛІ

Перший крок до створення плану свого розвитку – це усвідомлення своїх цілей. Здавалось би, що це і так зрозуміло. Але річ у тім, що велика кількість людей, говорячи про свої цілі, зазначає щось на кшталт «більше заробляти», «менше працювати» тощо. Проте такі формулювання неефективні. Цілі, за словами Наталії, мають:

 • бути довгостроковими;
 • каскадуватись (розкладатись) на складові;
 • бути усвідомлені та індивідуалізовані (не шаблонні або загальні).

Аби визначитись зі своїми цілями, можна скористатись такою вправою:

 1. Протягом місяця щоденно у спокійній обстановці записуйте свої бажання: від «з’їсти яєчню» до «завоювати світ».
 2. Щодня оцінюйте, чи відгукуються вам зараз ті бажання та цілі, які ви записали раніше. Для цього ставте собі запитання: «Як я буду себе почувати, якщо отримаю це».
 3. В результаті ви отримаєте дуже наглядну табличку. Ті пункти, які день у день будуть отримувати від вас плюси, і є вашими справжніми цілями.
Вмикай талант на повну та створюй план індивідуального розвитку

Можна скористатись технікою «Колесо балансу». Вона допомагає оцінити, в якому стані перебувають важливі для вас частини життя, та у перспективі привести їх до ладу. Як застосувати цю техніку?

 1. Роздрукуйте або намалюйте коло, яке буде розбите, наприклад, на 8 секцій. Кожна з них символізує певну сферу життя. Причому обирати, які саме сфери оцінювати, ви можете на власний розсуд.
 2. Оцініть поточний стан кожної сфери від 1 до 10 балів (1 – жахливо, 10 – все чудово). 1 – всередині кола, 10 – на зовнішньому колі.
 3. У підсумку ви отримаєте те саме коло життєвого балансу вашого життя.
Вмикай талант на повну та створюй план індивідуального розвитку

КРОК 2. ВИЗНАЧІТЬСЯ З ПОТРІБНИМИ КОМПЕТЕНЦІЯМИ ТА КОМПЕТЕНТНОСТЯМИ

План індивідуального розвитку обов’язково має містити:

 • компетенції – професійні знання, досвід, які показують готовність фахівця включитися в певну діяльність;
 • компетентності – набір поведінкових реакцій, який лежить в основі ефективної роботи. Вони проявляються в поведінці особистості, здібностях, інтересах, мотивації, які обумовлюють успішність на робочому місці.
Вмикай талант на повну та створюй план індивідуального розвитку

Розвиток компетенцій – обов’язкова умова для розвитку кар’єрними сходами. Наприклад, якщо для менеджера достатньо клієнтоорієнтованості на «трійку», то ті, хто хоче стати керівником відділу, мають розвинути це на «п’ятірку».

КРОК 3. СТВОРІТЬ МАТРИЦЮ АНАЛІЗУ

Ця матриця, яка фактично і є планом розвитку, містить блоки:

 1. Де я перебуваю. Наприклад, працюю молодшим секретарем заступника головного асистента генерального директора (посада №1), вмію робити каву без цукру, усміхаюся, навіть проливаючи каву.
 2. Де я хочу перебувати. Хочу стати генеральним директором.
 3. Що мені заважає. Не вмію красиво розписуватися на важливих документах, HR цьому не вчить, у мене немає часу цьому навчатись.
 4. Що необхідно зробити, щоб з пункту 1 потрапити в пункт 2. Ініціювати зустріч з босом (сходити на пиво), купити прописи і вечорами виводити в них гачки, знайти няню і звільнити вечори.

Звісно, наведені приклади з матриці аналізу жартівливі. Проте вони дозволяють зрозуміти, як саме має виглядати цей інструмент.

Вакансии дня

Комментарии